Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prelegenci

Grzegorz StachowskiDr Grzegorz Stachowski ukończył studia astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskał doktorat w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, badając odległość do Małego Obłoku Magellana poprzez obserwacje układów zaćmieniowych. Swoją karierę naukową zaczynał w Obserwatorium Astronomicznym na Suhorze należącym do Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Obecnie pracuje w Obserwatorium Astronomicznym UJ w Zakładzie Astronomii Gwiazdowej i Pozagalaktycznej. Naukowo zajmuje się obserwacjami róznego rodzaju obiektów na niebie, w szczególności gwiazd zmiennych, metodami fotometrycznymi i spektroskopowymi. Był Prezydentem Międzynarodowej Olimpiady z :Astronomii i Astrofizyki.

Marek GołąbDr Marek Gołąb jest fizykiem, emerytowanym pracownikiem, a obecnie wolontariuszem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Wiele lat kierował Pracownią Pokazów Fizycznych w Instytucie Fizyki. Od lat zajmował się popularyzacją fizyki. Prowadził "Spotkania Środowe" dla młodzieży szkolnej, na których prezentował doświadczenia pokazowe. Jest weteranem Festiwalu Nauki w Krakowie będąc jednym z głównych współorganizatorów Festiwalu Naukowego 2000 w Kwartale Uniwersyteckim i Jarmarku Fizycznego 2000, które rozwinęły się w Festiwal Nauki. Do końca aktywności zawodowej działał w kolejnych jego edycjach.

Jest jednym z twórców "Ogrodu Doświadczeń" w Krakowie, autorem koncepcji merytorycznej. Interesuje się proszkową dyfrakcją promieni X i neutronów. Jego działalność popularyzatorska i dydaktyczna została uhonorowana Nagrodą im. Hugona Kołłątaja i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.