Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Program

Gwiazdy poza naszym Układem Słonecznym są tak daleko nas, że jedynym sposobem ich bliższego poznania jest badanie ich światła, które do nas dociera. Pierwsze podstawowe pytanie brzmi jednak: ile właściwie jest tego światła, czyli jak jasne są gwiazdy? Podczas wykładu Fotometria: jak zmierzyć światło gwiazd dowiemy się, jak określamy jasność gwiazd oraz poznamy historyczne i współczesne metody pomiaru jasności. Zobaczymy, jak działają kamery cyfrowe i czym różni się kamera astronomiczna od aparatu cyfrowego. Omówimy również, jakie są potrzebne kalibracje i metody analizy danych do osiągnięcia pożądanego wyniku: pomiaru jasności gwiazdy.

Każdego dnia na Ziemię spada ponad 100 ton kosmicznego pyłu. Czasami zdarzają się również większe fragmenty skał lub brył żelaza, które są poszukiwane przez miłośników meteorytów i naukowców. Jak rozpoznać meteoryty, gdzie warto szukać ich w Polsce oraz co spadło na Ziemię w ostatnich latach? Mateusz Żmija z Polskiego Towarzystwa Meteorytowego odwiedzi Wydział FAIS 13 kwietnia i przyniesie z sobą nie tylko wyjątkowe, meteorytowe historie, ale także prawdziwe okazy. Zapraszamy!

Fale obejmują niezwykle szeroki zakres zjawisk fizycznych wchodzących w zakres mechaniki, elektromagnetyzmu, optyki w fizyce klasycznej oraz stanowią fundament mechaniki kwantowej. Wykład będzie poświęcony doświadczalnej prezentacji fal poczynając od jednowymiarowych fal mechanicznych, przez fale na wodzie, fale w powietrzu, zjawiska optyki falowej do fal materii. Zaprezentowane zostaną podstawowe zjawiska falowe, takie jak: odbicie, załamanie, dyfrakcja, interferencja i polaryzacja.
Maksimum doświadczeń, minimum wzorów.

W tej niezwykłej podróży przez zastosowania kart graficznych (GPU) w fizyce i chemii, odkryjemy, że ich historia sięga daleko, a głównym powodem ich powstania były… gry komputerowe! Jednak nie tylko one są w stanie wykorzystać potencjał drzemiący w tych urządzeniach. Naukowcy zaczęli dostrzegać, że karty graficzne mogą być doskonałymi narzędziami do prowadzenia zaawansowanych obliczeń naukowych. Symulowanie zderzeń milionów cząstek, modelowanie reakcji chemicznych, czy badanie struktur nanomateriałów stało się znacznie szybsze dzięki wykorzystaniu GPU.

Dzięki rozwijającym się technologiom i ogromnemu potencjałowi kart graficznych, naukowcy mają dzisiaj możliwość eksploracji i odkrywania rzeczy, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się nieosiągalne. Karty graficzne stały się narzędziami, które pozwoliły przekroczyć granice wyobraźni, nie tylko w świecie gier, ale również w nauce, otwierając fascynujący nowy rozdział w fizyce i chemii.