Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rok akademicki 2016/2017

13 października 2016
Fizyka w "Gwiezdnych Wojnach"
dr Witold Zawadzki

3 listopada 2016
Ruchy Browna i demon Maxwella
dr hab. Paweł F. Góra

1 grudnia 2016
Planety zamieszkiwalne
mgr Tomasz Kundera

12 stycznia 2017
Po co fizycy bawią się atomami?
mgr Mateusz Wojtaszek

2 marca 2017
Fizyka w "Gwiezdnych Wojnach"
dr Witold Zawadzki

6 kwietnia 2017
Spotkanie z gwiazdami
prof. dr hab. Andrzej Warczak

1 czerwca 2017
Promieniotwórczość - bać się, czy nie?
prof. dr hab. Kazimierz Bodek

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prelegenci

Dr Witold Zawadzki pracuje w Zakładzie Fotoniki w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się plazmą oraz ultraszybką spektroskopią laserową. Jak sam mówi, w pracy "strzela z lasera w plazmę". Jego zainteresowania badawcze obejmują optykę atomową, fotonikę i technikę laserową.

Angażuje się również w popularyzację fizyki (wykłady popularnonaukowe, warsztaty przyrodnicze, konkursy fizyczne, np. "Lwiątko", "Świetlik").

Jest współredaktorem czasopism "Foton" i "Neutrino". Był członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Poza tym interesuje się lotnictwem cywilnym i awioniką.

Fizyka w "Gwiezdnych Wojnach" - 13 października 2016, 2 marca 2017

Fantastyczny świat przedstawiony w "Gwiezdnych Wojnach" jest pełen niezwykłych technologii i urządzeń, o których dzisiaj można tylko pomarzyć: unoszące się w powietrzu pojazdy, podróże w hiperprzestrzeni, miecze świetlne, supermocne lasery. Wiele z tych koncepcji uznaje się obecnie za sprzeczne z prawami fizyki. Niektóre natomiast, choć dzisiaj niewykonalne, wydają się możliwe do realizacji.

Dr hab. Paweł F. Góra zajmuje się fizyką statystyczną, analizą numeryczną i eksploracją danych. Pracuje w Zakładzie Fizyki Statystycznej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Jest członkiem Komitetu Redakcyjnego "Acta Physica Polonica B" oraz zespołu redakcyjnego „FOTONu"- pisma dla nauczycieli, uczniów i studentów fizyki. Pełni również funkcję sekretarza Komisji Układów Złożonych PAU.

Ruchy Browna i demon Maxwella - 3 listopada 2016

Planety zamieszkiwalne - 1 grudnia 2016

Mgr Mateusz Wojtaszek jest pracownikiem i doktorantem Zakładu Fizyki Nanostruktur i Nanotechnologii Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. W swojej pracy zajmuje się badaniem przewodnictwa elektrycznego przez nanostruktury, czyli układy tysiąc razy mniejsze niż grubość ludzkiego włosa.


Poza badaniem i manipulacją pojedynczymi atomami w świecie ultra-wysokiej próżni zajmuje się także popularyzatorstwem fizyki. Od kilku lat angażuje się w projekty edukacyjne i badawcze na Wydziale FAIS, bierze udział w akcjach popularyzująych fizykę i inne nauki przyrodnicze, a od niedawna uczy w jednym z Krakowskich liceów.

Po co fizycy bawią się atomami? - 12 stycznia 2017

Koncepcja atomów pojawiła się już wiele stuleci temu w filozofii. Od około XVII wieku idea była potwierdzana coraz to nowymi odkryciami. Jednak dopiero od trzydziestu lat człowiek jest
w stanie obserwować pojedyncze atomy na powierzchni ciał stałych. Od ponad ćwierćwiecza jest
w stanie nimi manipulować, a trzy lata temu nakręcono pierwszy film w skali atomowej metodą poklatkową. Jest to niesamowite osiągnięcie!

​Nasuwa się jednak pytanie - po co to robić? Dlaczego fizycy bawią się atomami? Z jakich powodów nimi poruszają, manipulują, traktują je prądem czy budują z nich struktury? Czy tylko dla zabawy? W nauce chodzi przecież o coś więcej. W czasie wykładu dowiecie się, dlaczego ta naukowa zabawa jest niezmiernie ważna i w jaki sposób jest oraz jak może być w przyszłości wykorzystywana w technice i inżynierii, by służyć rozwojowi społeczeństwa.

Profesor zw. dr hab. Andrzej Warczak pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim w Instytucie Fizyki od 1972 roku. Zajmuje się eksperymentalną fizyką atomową, w szczególności badaniem procesów zachodzących  w powłokach elektronowych podczas  zderzeń ciężkich jonów z atomami. W tej dziedzinie współpracuje, od ponad trzydziestu lat, z zespołami Instytutu Badań Ciężkich Jonów w Darmstadt (Niemcy). 


W latach 2005-2012 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Fizyki UJ, a w latach 2012 – 2016 był dziekanem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Równocześnie, od roku 2005 do 2015, pełnił funkcję seniora budowy nowej siedziby Wydziału, do której Wydział przeniósł  się w roku 2015.

Spotkanie z gwiazdami - 6 kwietnia 2017

Spojrzenie w niebo usiane gwiazdami zawsze inspirowało ludzi do podejmowania prób poznania wszechświata. Inspirowało również artystów do tworzenia wiekopomnych dzieł. Czym są gwiazdy?  Czy zawsze świeciły i będą świecić w ten sam sposób? W jakim stopniu wpływały i będą wpływać na rozwój życia na Ziemi? Odpowiedzi na te pytania poszukamy na wykładzie, który będzie zawierał informacje na temat pomiarów odległości do gwiazd, ich rozmiarów, czy źródeł emitowanego przez nie światła.

Osobną część wykładu przeznaczymy na poznanie właściwości najbliższej nam gwiazdy, Słońca, i zadamy sobie kolejne pytanie, czy zawsze będziemy mogli liczyć na jego blask. Dowiemy się również, w jaki sposób badania ewolucji gwiazd są powiązane z badaniami ewolucji całego wszechświata. 

Promieniotwórczość - bać się, czy nie? - 1 czerwca 2017

Promieniotwórczość jest zjawiskiem naturalnym, wykrytym pod koniec XIX wieku przy niebagatelnym udziale naszej wielkiej Rodaczki – Marii Skłodowskiej-Curie. Jak z każdym odkryciem bywa, promieniotwórczość może być pożyteczna, a czasami wręcz zbawienna, ale też może stać się groźna dla ludzi i środowiska. Wiedza o promieniotwórczości, właściwościach i metodach jej kontroli, z trudem dociera do zwykłych ludzi, co jest nagminnie wykorzystywane przez potężne grupy interesów. Manipulacja i wzniecanie strachu przed promieniotwórczością są nagminne. Bodajże największa zaleta promieniotwórczości – stuprocentowa wykrywalność nawet najmniejszych jej śladów na poziomie dokładności daleko wyższej od metod wykrywania innych zagrożeń – jest zazwyczaj przedstawiana jako największa wada.

Wykład poświęcony będzie omówieniu najważniejszych własności promieniowania jonizującego, jego występowania w środowisku naturalnym, wraz z pokazami prostych pomiarów, ilustrujących te ciekawe zagadnienia.